OSP Kryg - ĆWICZENIA POWIATOWE O KRYPTONIMIE *WYPADEK 2015*

28 października 2015 roku na ul. Chopina w Gorlicach doszło do wypadku z udziałem autobusu i trzech samochodów osobowych. Tak groźnie brzmiące zgłoszenie zdarzenia masowego, które wpłynęło do SKKP w Gorlicach było jedynie założeniem taktycznym i scenariuszem ćwiczeń zorganizowanych przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach oraz Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Na miejscu zdarzenia wszystkie zadysponowane służby ratownicze zastały:

• czołowe zderzenie samochodu osobowego z autobusem z młodzieżą,

• płonący samochód, który uderzył w latarnię,

• przewrócony na bok samochód osobowy na przystanku autobusowym,

• łączna liczba osób w zdarzeniu: 31.

Działania jakie podjęto podczas akcji:

- zabezpiecznie miejsca wypadku przy udziale policji i gorlickiej straży miejskiej,

- segregacja rannych,

- udzielenie pomocy medycznej polegającej na: tamowaniu krwotoków zewnętrznych, opatrywaniu ran, unieruchamianiu złamań, tlenoterapii, termoizolacji,

- transport poszkodowanych karatkami do Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach oraz do okolicznych szpitali; skorzystano także z pomocy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego,

- podjęcie działań przez policję i prokuratora mających na celu ustalenie przyczyn wypadku.

W ćwiczeniach wzięło udział ponad 100 osób w tym:

- 64 strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu gorlickiego,

- 4 zespoły ratownictwa medycznego i 12 ratowników,

- 6 radiowozów policyjnych i 15 policjantów i 5 funkcjonariuszy straży miejskiej,

- 18 osób personelu (lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni) ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach.

Druhowie z OSP Kryg biorący udział w ćwiczeniach:

Piotr Mika

Dariusz Bagnicki